آنچه در این مقاله میخوانید
  فاند چیست و چه کاربردی دارد؟

  فاند چیست و چه کاربردی دارد؟

  اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارید، حتما شما نیز مانند اکثر دانشجویان به دنبال پاسخ این سوال هستید که فاند چیست و انواع آن کدامند؟
   تحصیل در خارج از ایران هزینه‌های مختلفی را شامل می‌شود که این هزینه‌ها گاهی بسیار بالا خواهند بود. از این رو برخی از دانشگاه‌ها و کشورها سعی می‌کنند شرایط ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم آورند تا در این مسیر به آنها کمک کنند.

  طرح‌های اعطای کمک‌ هزینه‌ شهریه دانشگاه شامل شرایط خاصی هستند که توسط هر دانشگاه اعلام می‌شوند و دانشجویان نیز جهت دریافت کمک هزینه باید واجد شرایط باشند. این کمک هزینه‌ها دارای اسامی مختلف و جزییات متفاوتی هستند که به عنوان یک دانشجوی بین المللی باید از آنها آگاهی کامل داشته باشید. در ادامه موضوع فاند چیست را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با انواع فاند و شرایط دریافت آنها نیز آشنا خواهیم کرد؛ با دیدمانا همراه باشید.  منظور از فاند چیست؟

  فاند (Fund) در لغت به مقداری پول گفته می‌شود که با هدف خرج شدن در یک زمینه خاص ذخیره می‌شود. در مهاجرت تحصیلی، فاند یعنی دانشگاه مقصد مقدار پولی را تا سقف معین برای دانشجویان ذخیره و به آن‌ها اعطا می‌کند تا با استفاده از آن بتوانند هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی خود را پرداخت نمایند.

  فاند چیست؟

  فاند تحصیلی چیست و انواع فاند کدامند؟

  در بحث مهاجرت تحصیلی با انواع فاند‌ و کمک هزینه روبرو می‌شویم که برای واجد شرایط بودن اخذ فاند ابتدا باید بدانیم منظور از فاند گرفتن چیست و همچنین شرایط فاند چیست تا بتوانیم اقدامات اولیه اپلای را به درستی انجام دهیم. موسسات، دولت‌ها و دانشگاه‌های مختلف به منظور حمایت مالی از دانشجویان خارجی انواع فاند را ارائه می‌دهند.

  بطورکلی فاند دارای چهار نوع مختلف است که عبارتند از:

  • کمک هزینه
  • گرنت‌
  • اسکالرشیپ
  • فلوشیپ‌ها

  شرایط فاند گرفتن چیست؟

  یک دانشجو برای دریافت فاند باید دارای قابلیت‌ها و شایستگی‌های خاصی باشد تا دانشگاه متقاعد شود که فرد موردنظر دانشجوی با استعداد و پرتلاشی است که البته کیفیت رزومه دانشجو در این مورد تاثیر بسزایی بر تصمیم گیری دانشگاه خواهد داشت. در برخی موارد نیز کمک هزینه‌ها با رقابت علمی به دانشجویان تعلق نمی‌گیرد، بلکه وضعیت مالی ضعیف نیز می‌تواند دلیل برخورداری از انواع فاند جهت حمایت‌های مالی دانشگاه‌ها از دانشجویان باشد. تخفیف شهریه نیز نوعی کمک هزینه است که برای برخی دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود.

  بورسیه فول فاند چیست؟

  برای اینکه بدانیم فول فاند چیست (Full Fund) ابتدا باید به هزینه‌های یک دانشجوی بین‌المللی نگاه کوتاهی بیندازیم که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مربوط به محل اقامت یا خوابگاه، تغذیه، حمل و نقل، هزینه درمانی و شهریه دانشگاه می‌شود. زمانی که کلیه هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو توسط دولت و دانشگاه پرداخت ‌شود، یعنی به دانشجو فول فاند تعلق گرفته است.

  این نوع از انواع فاند به دلیل شرایط بسیار استثنایی و مطلوب دارای رقابت بالایی است و برای اخذ آن نیاز به درجه علمی بالا و رزومه بسیار خوبی دارید. به عنوان مثال برای دریافت بورسیه فول فاند باید حتما مقالات ISI داشته باشید و مدرک تافل یا آیلتس را نیز با نمره‌ای بالا کسب کرده باشید. این نوع بورسیه اکثرا در مقاطع تحصیلی دکترا و پست داک و همراه با پروژه‌های پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی شما ارائه می‌شود. دانشگاه‌ها شرایط فول فاند را به طور ترمی در سایت رسمی خود اعلام می‌کنند.


  بیشتر بخوانید: 


  فول فاند چیست؟

  تفاوت فول فاند با فاند چیست؟

  در ادامه پرداختن به جوابی دقیق برای سوال مهم فاند چیست باید به تفاوت‌های فاند و فول فاند نیز توجه داشته باشیم. هنگامی که می‌پرسیم فاند تحصیلی چیست؟ پاسخ کلی این است که فاند یک کمک هزینه است و به شکل‌های گوناگون ارائه می‌شود اما تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را شامل نمی‌شود. با دریافت برخی از انواع فاندها، تامین بخشی از هزینه‌های زندگی شما بر عهده خودتان خواهد بود. بسیاری از دانشجویان با انجام مشاغل پاره‌ وقت دانشجویی، این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

  اما بورسیه فول فاند کل هزینه‌های تحصیل و اقامت شما را پوشش خواهد داد. در برخی موارد، هزینه بلیط هواپیما برای یک بار رفت و برگشت شما نیز توسط دانشگاه پرداخت می‌شود؛ اما باید در نظر داشت که بورسیه تحصیلی فول فاند، تنها به افرادی تعلق می‌گیرد که دارای رزومه‌های علمی سطح بالایی هستند. معمولا در مقاطع تحصیلی کارشناسی یا فوق دیپلم، بورسیه فول فاند وجود نخواهد داشت.

  سلف فاند چیست؟

  سلف فاند (Self-Fund) یکی دیگر از انواع فاند است که تمامی هزینه‌های مربوط به شهریه، اقامت، تغذیه و غیره توسط دانشجو پرداخت می‌شود. در کنار جستجو برای پاسخ به پرسش فاند چیست سوال سلف فاند چیست نیز مهم و پرتکرار است. تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که تمکن مالی کافی از شرایط تحصیل فرد است، سلف فاند اهمیت بالایی دارد. همچنین دانشجویان زیادی پس از اتمام ویزای تحصیلی خود اقدام به اخذ ویزای دائمی کرده و اینجاست که سلف فاند راه موثری جهت اخذ اقامت دائم خواهد بود.

  پارشال فاند چیست؟

  بدون تمکن مالی کافی نمی‌توان برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد. هزینه‌های کلی مهاجرت تحصیلی شامل موارد زیر است:

  • هزینه‌های مرتبط با پاسپورت، بلیط و آزادسازی مدرک تحصیلی
  • هزینه یا فی جهت بررسی درخواست پذیرش در دانشگاه خارجی
  • هزینه زندگی در کشور خارجی ( شامل خانه یا خوابگاه، تغذیه، حمل و نقل و…)
  • شهریه دانشگاه

  لغت پارشال به معنی بخش یا جز است. درصورتیکه دانشگاه مقصد، بخشی یا جزئی از هزینه‌های تحصیل شما را بر عهده بگیرد، درواقع شما پارشال فاند (Partial Fund) دریافت نموده‌اید. لازم به ذکر است که اگر عبارت پارشیال فاند چیست را جستجو نمایید نیز با همین تعریف روبرو می‌شوید. درواقع پارشال فاند و پارشیال فاند به یک معنا هستند. این نوع از انواع فاند می‌تواند به‌ شکل تخفیف برای شهریه نیز پرداخت شود. برای دریافت پارشیال فاند نیز به رزومه تحصیلی خوبی نیاز دارید.

  اسکالرشیپ چیست؟

  سابمیت مقاله، بخشی از شرایط دریافت اسکالرشیپ (Scholarship) است و دانشگاه تنها در صورتی از شما حمایت مالی خواهد کرد که شما در قبال آن کار مفیدی برای دانشگاه انجام دهید و باید حتما دارای شایستگی‌های آکادمیک باشید. برای اسکالرشیپ دستاوردهای ورزشی و هنری نیز می‌توانند مفید باشند.

  در حقیقت بورسیه تحصیلی یا اسکالرشیپ نوعی از فاند است که بر اساس داشتن نمرات بالا در مقطع تحصیلی پیشین،‌ نمره بالا در آزمون زبان و داشتن حق اختراع و... به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

  اسکالرشیپ معمولا به طور ترمی به دانشجو اعطا می‌شود که انواع فاند از نوع اسکالرشیپ شامل:

  • اسکالرشیپ شایسته محور (Merit-based scholarship)
  • اسکالرشیپ احتیاج محور (Need-based scholarship)
  • اسکالرشیپ حرفه محور (Career-specific scholarship)
  • اسکالرشیپ مخصوص خانم‌ها (Women scholarship)
  • اسکالرشیپ شرایط خاص (Student-specific scholarship)

  اسکالرشیپ چیست؟

  دستيار آموزشی و دستيار پژوهشی

  بسیاری از دانشگاه‌ها از دانشجویانی که در زمینه آموزش یا پژوهش، خدماتی به دانشگاه ارائه دهند، حمایت مالی خواهند کرد که در این حالت دانشجو به عنوان دستیار آموزشی استاد و یا دستیار پژوهشی مشغول به کار می‌شود. این کمک هزینه بطور ماهیانه (monthly stipend) و تخفیف بخشی از شهریه (tuition) و یا کل آن پرداخت می‌گردد.

  دستیار آموزشی (Teaching Assistantship)

  دستیار آموزشی به استاد کمک می‌کند تا وظایفی مانند تصحیح کوییزها و امتحان‌ها، تدریس تئوری آزمایشگاهی و یا یک موضوع خاص و حل مسائل برای دانشجویان مقطع پایین‌تر را انجام دهد.

  دستیار پژوهشی (Research Assistantship)

  دستیار پژوهشی در دانشگاه‌های پژوهش محور برای همکاری در پروژه‌های پژوهشی یک استاد در نظر گرفته می‌شود. استادان دانشگاه جهت انجام پروژه‌ها مبالغی مشخصی را از نهادهای گوناگون دریافت می‌کنند که برای تسریع در روند تکمیل پروژه‌ها دانشجویانی را استخدام می‌کنند تا به مدت ۱۰ الی ۲۰ ساعت در هفته به تحقیق و پژوهش در زمینه مورد نظرشان بپردازند. دستیار پژوهشی باید آزمایش، شبیه‌سازی، مدل‌سازی و برنامه‌نویسی، نوشتن مقاله و... را انجام دهد.

  تخفیف شهریه

  تخفيف شهريه به دو شکل ارائه می‌شود: بدون نیاز به پرداخت هزينه‌ (Full Tuition Waiver) و يا با مقداري تخفيف (Partial Tuition Waiver). جهت دریافت تخفيف شهريه باید سايت دانشگاه را مطالعه کنید. در برخی موارد نیز بطور خودكار، تخفيف شهريه به دانشجو تعلق می‌گیرد.

  فلوشیپ

  فلوشیپ (Fellowship) تنها شهریه دانشجویان را پوشش خواهد داد و برای مقاطع تحصیلی بالاتر همچون پست داک مناسب است. گاهی فلوشیپ‌ اعتبار یکساله دارد و در برخی موارد نیز برای کل مدت تحصیل شما در نظر گرفته می‌شود.

  انواع فاند

  گرنت

  گرنت (Grant) عموما به‌ شکل وام بلاعوض اهدا می‌گردد. بورسیه گرنت مختص قومیت خاص و یا افراد دچار معلولیت بوده که توسط موسسه خیریه یا دولت پرداخت می‌شود و نیازمند تمدید سالانه است.

  وام

  اگر هیچ ‌یک از انواع فاند به شما تعلق نگرفت و یا مبلغ آن کافی نبود، برای پرداخت شهریه خود می‌توانید وام (Loan) بگیرید. وام از یک بانک و یا موسسه خصوصی اخذ می‌گردد و شرایط آن نیز به بانک و یا موسسه وام‌دهنده بستگی دارد. از این وام تنها جهت پرداخت شهریه و هزینه‌های دانشگاه قابل استفاده است و برای دریافت آن نیز به یک ضامن مقیم در همان کشور نیاز دارید.


  بیشتر بخوانید: هزینه ترجمه مدارک با مهر دادگستری


  سلف فاند چیست؟

  سخن پایانی

  انواع فاند می‌تواند در شرایط مختلف به شما برای پرداخت هزینه‌ها کمک کند و بسیاری از دانشگاه‌ها توسط ارائه فاندها، دانشجویان بین‌المللی را از لحاظ مالی حمایت می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم به سوال فاند چیست پاسخ دهیم تا مسیر اپلای مهاجرت تحصیلی برای تمامی دانشجویان با هر سطح مالی‌ مشخص و روشن‌تر شود.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر

  آنچه مشتریان درمورد ما می‌گویند

  • شهرام متین
   شهرام متین

   من عجله زیادی برای ترجمه و تأیید مدارک دکتری فیزیک خود به سفارت آلمان داشتم. خوشبختانه با همکاری کارشناسان دیدمانا و صرف کمی هزینه بیشتر کارم به صورت فوری راه افتاد و تونستم به موقع ویزای تحصیلی خودم رو دریافت کنم.

  • آرمان محمدی
   آرمان محمدی

   تجربه استفاده از اپلیکیشن دیدمانا واقعاً برایم فوق‌العاده بود. فقط با چند کلیک و آپلود مدارکم تونستم نسخه ترجمه رسمی و تأییدیه اون از دانشگاه آزاد را دم خونه تحویل بگیرم. واقعاً ممنون از دیدمانا

  • سینا تهرانی نیا
   سینا تهرانی نیا

   برخی از دوستان بنده که قبلاً برای دریافت تأییدیه ترجمه مدارک خود به وزارت بهداشت رفته بودند می‌گفتند هر کاری کنی حتماً یکی از مدارک شما کم خواهد بود و ناچار باید دوباره مراجعه کنی و در صف‌های شلوغ بایستی. ولی خوشبختانه موفق شدم از طریق یکی از دوستان با وبسایت دیدمانا آشنا شوم و اصلا این مشکلات برای من پیش نیامد. حتی نیاز نشد در هیچ سازمان یا اداره ای حضور پیدا کنم.

  تماس با ما جهت ثبت سفارش فوری:

  ۰۹۱۲۵۵۶۶۷۵۲ ۰۲۱۸۸۹۰۵۴۱۰

  ترجمه فوری تمام مدارک از تمامی زبانها حتی در ۴۸ ساعت

  ۰۹۱۲۵۵۶۶۷۵۲

  ۰۲۱۸۸۹۰۵۴۱۰

  مقالات مرتبط